Пожежна безпека

Пожежна безпека об'єктів будівництва безпосередньо залежить від природи використовуваних матеріалів. У діючій нормативній базі матеріали умовно поділяють на групи горючості: НГ, Г1, Г2, Г3, Г4. Агресивним маркетингом у свідомості пересічної людини сформовано стереотип, що матеріали групи НГ є «негорючими», наче вони взагалі не піддаються горінню. Але насправді це маніпулювання словами та підміна понять.

Щоб класифікувати матеріал до групи НГ (у європейській практиці – класи A1, А2), його досліджують у спеціальній печі контролюючи зміну температури та маси зразка, виділення ним теплоти. Процес горіння при цьому може бути відсутнім або короткочасним. Отже, умовно «негорючі» будівельні матеріали хоч і не запалюються самі по собі, в умовах лабораторних досліджень, але можуть горіти в інших умовах, так само, як і усі інші. Крім того, вони здатні вступати у хімічні реакції, отже, потенційно можуть бути пожежонебезпечними, так само, як і матеріали, що класифікуються умовно «горючими».

Для класифікації умовно «горючих» матеріалів, використовується інший метод. Досліджується реакція зразків на вплив відкритого полум’я з пальника. Контролюються зменшення маси та об'єму вихідного матеріалу, наявність та тривалість збереження полум'я без джерела горіння, а також температура димових газів. Нормальною або середньою горючістю вважають рівень групи Г3. Матеріали групи Г4 називають матеріалами "підвищеної горючості". Матеріали груп Г1 та Г2 самостійно не запалюються (так же, як і «негорючі») та не підтримують горіння, тому їх називають «самозатухаючими». Такими є пінополістирольні утеплювачі HIRSCH Porozell.

Безпечними для застосування при утепленні фасадів вважаються матеріали груп НГ (умовно "негорючі"), Г1 (низької горючості) або Г2 (помірної горючості). При цьому слід розуміти, що система утеплення не є однорідною, а складається з різних елементів: несуча основа, утеплювач, клей та механічні кріплення, захисний та декоративний шари, армувальна сітка. Тому, щоб встановити реакцію на вогонь, випробовують не тільки окремо взяті елементи, а систему утеплення в комплекті. При цьому, немає єдності стосовно того, як саме слід проводити такі випробування, у різних країнах методика відрізняється.

Згідно нових європейських правил, випробовуються реакція на вогонь систем фасадного утеплення з опорядженням штукатурками за методом SBI (EN 13823):

 

В Україні є чинний ДСТУ 9072:2021 «Конструкції зовнішніх стін з фасадною теплоізоляцією. Метод натурних вогневих випробувань збірних систем фасадної теплоізоляції з опорядженням штукатурками та дрібноштучними елементами»:

В обох цих випадках успішно проходять випробування системи фасадної теплоізоляції з опорядженням штукатурками (ETICS) незалежно від того, яка група горючості шару утеплення: НГ чи Г1.

З результатами випробувань систем утеплення з використанням пінополістирольних плит HIRSCH Porozell можна ознайомитися за посиланнями:

Attachments