Полістирол – натуральний та екологічний матеріал

У 1835 році берлінський аптекар Едуард Сімон купив шматок левантського стираксу – смоли східного бурштинового дерева (Liquidambar orientalis). Древні єгиптяни цінували цю смолу і додавали її до своїх парфумів та ліків. Коли берлінський фармацевт перегнав її, отримав безбарвну рідину. Згодом виявилося, що це нова речовина, яку пан Сімон назвав “стирол”. 100 років по тому стирол та полістирол були вперше виготовлені технічно. У своїй природній формі стирол міститься в багатьох рослинах та продуктах харчування: каві в зернах, кориці, арахісі, а також суниці, винограді, ківі, тощо.

У великих концентраціях стирол може чинити помірну не специфічну токсичну дію, викликати подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, головний біль, розлад нервової системи. Крім “п’янких” ефектів усі інші заявлені токсичні явища, зокрема канцерогенний, вплив на печінку і репродуктивну функцію, є вигадками, не підтверджуються ні експериментами над тваринами, ні спостереженнями за людьми. В реальності, теплоізоляційні вироби з EPS мають найменші викиди летких органічних сполук (ЛОС), тому легко відповідають найсуворішим європейським вимогам, навіть для застосування за призначенням у інтер’єрі.

Спінений полістирол EPS є одним з найкращих ізоляційних матеріалів з точки зору впливу на навколишнє середовище. На відміну від екструзійного пінопласту XPS, у процесі виробництва EPS не використовуються і ніколи не використовувалися CFC або HCFC. Тому він не шкодить озоновому шару. Вплив на навколишнє середовище виробництва грануляту для спінювання EPS (пінополістиролу, що розширюється) та його перетворення на ізоляційні вироби (формування) є незначним. Building Research Establishment, Великобританія (BRE), присвоїв EPS найкращий екологічний рейтинг: A+

EPS не становить небезпеки для здоров’я під час монтажу, під час використання та на етапі утилізації. EPS не дряпає руки і не подразнює шкіру та слизові оболонки. Трудове законодавство не вимагає використання рукавичок чи масок для роботи з таким матеріалом. EPS є біологічно інертним і не утворює патогенного пилу навіть у довгостроковій перспективі. EPS безпечний як для монтажників, так і для користувачів. Він також повністю позбавлений будь-якої харчової цінності, тому в EPS не можуть рости грибки чи мікроорганізми, такі як цвіль.

Існує кілька промислових технологій переробки використаного пінополістиролу. Аналіз життєвого циклу EPS показує, що він має набагато менший вплив на навколишнє середовище, ніж інші конкурентні матеріали для такого ж використання.